Geleneksel Köy Usulu Bıttım Sabunu Üretim Aşamaları

Merhaba değerli okurlarım ben Gülse Barın. Siz değerli takipçilerime burada geleneksel köy usulü Bıttım sabununu aşama aşama nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışacağım. Sizlerin de tanık olacağınız doğal Bıttım sabununu birlikte yapmaya davet ediyorum. Taze ve sıfır kimsayal anlayışıyla çıktığımız bu yolda vadiden toplamış olduğumuz “Bıttımlar”ı öncelikle değirmenden geçiriyoruz. Değirmenden geçen bıttımlarımız 24 saat dinlendirildikten sonra bir sonraki aşamada bakır kazanlarda yağını toplamaya başlayacağız.

Değirmende öğütmüş olduğumuz bıttımları 24 saat sonunda su dolu bakır kazanlarımıza döküyoruz. %100 doğal, katkısız Bıttım sabunumuzun her aşamasında steril bir şekilde üretimimize devam etmekteyiz. Dökmüş olduğumuz bıttımları kazanda karıştırmaya devam etmekteyiz. Etrafı saran kendine has ve harika bir kokusu çıkmaya başlamaktadır. Yarım saat bu işleme devam etmekteyiz.

Odun ateşinde bakır kazanlarda kaynamaya başlayan bıttımların üzerine çıkan katkısız yağları üzerinden almaktayız. Bu yağlardan sizlere bıttım sabunlarını yapmaktayız. Bu şekilde 9 – 10 saat boyunca biriken yağları almaya devam etmekteyiz. Bir sonraki aşamada yağlarla bakır kazanlarda işleme devam edeceğiz.

Toplamış olduğumuz bıttım yağlarını bakır kazanlara alıyoruz ve saatlerce sürecek karıştırma işlemimizi devam ettirmekteyiz. Kıvam alması ve bakır kazanlarda taşmaması amacıyla saat karıştırıyoruz. Katkısız sabunlarımız için maya olarak palamut ağacının yaprağından elde ettiğimiz kül suyu ve Siirt’in kuyularından elde ettiğimiz kuyu tuzu kullanmaktayız.

Sabun kıvamını aldıktan sonra bu şekilde kalıplarda döküm işleminden itibaren 2 gün kalacak olan sabunlarımız kurumaya alınmaktadır.

Kurutmuş olduğumuz Bıttım sabununu kalıplardan çıkarıp sabun kesim teli ile kesim işlemini uygulamaktayız. Artık sizlere ulaştırmak için hazır hale gelmiş bulunmaktadır. Ücretsiz kargo ile katkısız ham Bıttım sabunumu ısrarla denemenizi tavsiye ederim.

 

Memnun kalmaz iseniz iade almaktayız.